Autorem artykułu jest Nina.k9
W poprzednim artykule na temat ogrzewania solarnego, opisałam rodzaje kolektorów słonecznych i ich budowę. Teraz opiszę dalsze elementy instalacji solarnej, oraz postaram się przybliżyć pozostałe elementy wchodzące w skład tej instalacji.
Oprócz kolektorów słonecznych w skład instalacji solarnej wchodzą:
- zbiornik
- układ pompowy i zabezpieczający
- elektroniczny regulator
Zbiornik zwany przez fachowców podgrzewaczem biwalentnym, wyposażony jest w dwie wężownice w kształcie spirali. Dolna wężownica połączona jest z kolektorami, natomiast górna podłączona jest do drugiego źródła ciepła, najczęściej do kotła centralnego ogrzewania.
Kolektory solarne połączone są z opisanymi elementami za pomocą rur miedzianych lub stalowych zabezpieczone izolacją termiczną. Płynie w nich niezamarzający płyn będący mieszaniną glikolu z wodą.
W skład układu pompowego i zabezpieczającego wchodzi: solarna pompa obiegowa, naczynie wzbiorcze, oraz zawór bezpieczeństwa.
Naczynie wzbiorcze chroni instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, a pompa solarna uruchamia przepływ płynu solarnego w instalacji. Nad prawidłową praca instalacji czuwa elektroniczny regulator. Jego czujniki zainstalowane w kolektorze słonecznym i w dolej części zbiornika odczytają temperatury z której będzie wynikało, że zadana temperatura między kolektorem a zbiornikiem będzie się różniła więcej niż (przeważnie 5-8 stopni), uruchamia pompę obiegową.
W zbiorniku, jego górnej części zainstalowany jest czujnik połączony do automatyki kotła. Kiedy w zbiorniku woda zostanie ogrzana przez kolektory do temperatury zadanej przez użytkownika, kocioł się nie załączy. Kiedy temperatura spadnie poniżej zadanej wartości, natychmiast załącza się kocioł. Takie sytuacje mają miejsce w dni pochmurne i zimą. Przez takie zamontowanie wężownic uzyskujemy to, iż kocioł ogrzewa tylko połowę wody w zbiorniku biwalentnym.
Projektowanie wielkości instalacji
Istotnym elementem projektowania instalacji solarnych jest właściwy dobór powierzchni kolektorów oraz zbiornika biwalentnego. Instalacja solarna powinna pokrywać w granicach 60 - 70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę.
Szacuje się, że przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa około 150l wody ciepłej, to przy ogrzewaniu ciepłej wody za pomocą instalacji solarnej zbiornik biwalentny powinien mieć pojemność 250 – 300l.
Różnica wynika z tego, że przy ogrzewaniu ciepłej wody kotłem, przy spadku temperatury woda zostaje natychmiast podgrzana ponownie,
natomiast przy ogrzewaniu solarnym woda nagrzewa się tylko w dzień, więc należy zrobić większy zapas do rana następnego dnia.
Przy planowaniu powierzchni kolektorów przyjmuje się, że przy kolektorach płaskich na jedną osobę szacuje się 1,2 – 1,5 m˛, natomiast przy kolektorach próżniowych 0,8 – 1,0 m˛.
W zależności od wielkości powierzchni kolektorów słonecznych szacuje się koszt zestawu od 7 – 14 tyś zł. dla czteroosobowej rodziny. Od ubiegłego roku w większości rejonów Polski funkcjonuje dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ażeby się upewnić, należy pytać w swojej Gminie.
Dalsze informacje o innych systemach grzewczych będą ukazywały się systematycznie. Zapraszam.